Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym chce on lub potrzebuje wziąć pożyczkę albo kredyt. I jak to zazwyczaj z pierwszymi razami bywa, pojawiają się wątpliwości. Jaka pożyczka? Który kredyt? Od którego banku? A może chwilówka? Albo ratalka?

Dziesiątki pytań, wszystkie powodują że jesteśmy coraz bardziej zagubieni. Do tego konsekwencje podpisania umowy pożyczkowej. Jakby nie było kredyt, to zobowiązania na kilka lub kilkanaście miesięcy (nie mówimy tu o wieloletnim kredycie hipotecznym czy kilkudniowej chwilówce).
Do tego co chwila w telewizji lecą reklamy, gdzie pożyczki i kredyty dostaje się jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. Łatwo popaść w obłęd i przestrach i podjąć niekoniecznie najlepszą decyzje.

Nie wiem od czego zacząć!

Jak każdy, masz prawo nie wiedzieć. I masz prawo domagać się informacji, które pozwolą Ci podjąć słuszną decyzje w procesie wyboru pożyczki. Zacznij do ustalenia jaka dokładnie kwota jest Ci niezbędna. Nie zakładaj że „coś dozbierasz” ale też nie bierz na zapas. Procenty przy pożyczkach krótkookresowych mogę być wysokie i taki „zapas” możesz potem odczuć w racie, a po co? Następnie skup się na opłatach. I zapamiętaj że 0% nie oznacza darmowej pożyczki. Zwróć uwagę na wszystkie koszty okołopożyczkowe: prowizje, opłaty za udzielenie, za przygotowanie wniosku, obowiązkowe ubezpieczenia. Policz na spokojnie, popatrz na RRSO – czyli realną roczną stope oprocentowania. Miej jednak na uwadze, że w pożyczkach na bardzo krótki okres czasu wskaźnik RRSO sięga bardzo wysokich wartości. Ale czy ty pożyczyłbyś jako instytucja finansowa pieniądze żeby zarobić na tym kilka złoty? Przyznasz, że nie. Ja osobiście zawsze liczę ile pieniędzy dostanę i ile muszę oddać. To sposób który nie pozwoli abyś wybrał słabą lub bardzo kosztowną ofertę. Jeśli pożyczkodawca nie jest w stanie powiedzieć Ci ile zapłacisz „w pieniądzu” za jego pożyczkę, zastanów się czy znasz na pewno wszystkie wskaźniki, prowizje oraz oprocentowanie.

Ranking pożyczkowy na ratunek!

Zawsze też możesz skorzystać z rankingu pożyczek, gdzie widać jak na przysłowiowej dłoni, ile pożyczasz i ile orientacyjnie wyniesie cię rata. Orientacyjnie, ponieważ firmy pożyczkowe w zależności od twojej zdolności kredytowej, wieku i wielu innych warunków, mogą dać Ci np. lepszą ofertę. W rankingu znajdziesz też tych pożyczkodawców którzy oferują pierwszą pożyczkę za 0 złotych. Zapytasz, jak im się to opłaca? Powiem Ci że nie opłaca w krótkiej perspektywie czasu. Liczą oni że zostaniesz ich klientem na dłużej i przy kolejnych pożyczkach, zaoferują Ci warunki na których skorzystają i oni. 
Korzystając z rankingu, musisz jednak szukać takich zestawień gdzie zestawione są firmy które po pierwsze mają najlepsze warunki, a po drugie, które realnie w danym okresie wypłacają pożyczki. Instytucje finansowe, poza bankowe, ale też i banki, miewają takie momenty, że nie chcą dawać nowych pożyczek i kredytów, ponieważ oznacza to zbyt duży wypływ gotówki z ich portfela, co przy różnych niuansach gospodarki i ekonomii, może być dla firmy pożyczkowej niekorzystne. Takim rankingiem jest ranking pożyczek szybkiwniosek.pl, gdzie prezentowane są tylko oferty które są w danym czasie w naszej ocenie najbardziej atrakcyjne.

Pożyczka wybrana, to teraz podpis.

Czy to podpis, czy przelew weryfikacyjny, pamiętaj aby dokładnie przeczytać umowę. Zrób to dwa razy, a najlepiej jeszcze raz niech zrobi to mąż, żona czy ktoś z rodziny. Dlaczego? Bo ty bardzo chcesz, naczekałeś się więc jesteś dużo bardziej skłonny złożyć podpis (nie martw się, to normalny mechanizm psychologiczny). Zdarza się, że w umowie znajdziesz rzeczy o których nie przeczytałeś na stronie WWW pożyczkodawcy albo o której nie powiedział Ci agent czy osoba na CallCenter. Nie zawsze jest to celowe, czasami po prostu zdarza się pewne rzeczy pomijać. Nawet Ty jak opowiadasz po raz 4 tą samą historie, zaczynasz używać skrótów myślowych, więc taki pośrednik finansowy przy pożyczce numer 499 też może już mówić skrótami. 
Kiedy umowa przeczytana, warunki zgadzają się, podpis złożony i pieniądze na koncie, uśmiechnij się, wszystko poszło dobrze. Tylko nie zapomnij o spłacie rat Twojej wymarzonej pożyczki.