W jaki sposób dokonać przelewu weryfikacyjnego?

Moment, kiedy pojawia się konieczność dokonania przelewu weryfikacyjnego niepotrzebnie budzi niepokój. Jednak dokonanie przelewu weryfikacyjnego to szybki i łatwy sposób na potwierdzenie swoich danych. Kwota przelewu ma wymiar symboliczny (zazwyczaj 10 groszy lub 1 złoty) i jest zwracana na konto po pozytywnej weryfikacji.

Zależnie od pożyczkodawcy, możliwe są różne sposoby weryfikacji tożsamości, często też to klient może wybrać który, spośród proponowanych przez instytucje pożyczkową sposób będzie najbardziej dla niego komfortowy:

- Przelew tradycyjny – dokonywany z konta wnioskującego na podany przez pożyczkodawcę numer konta. W takich przypadkach dla usprawnienia firmy podają wszystkie swoje konta bankowe (w różnych bankach), aby w ramach możliwości wnioskujący mógł wybrać konto w tym samym banku, w którym ma swoje konto (umożliwia to natychmiastowe zaksięgowanie wpłaty). W przypadku kont w różnych bankach zaksięgowanie może potrwać nawet kilka dni (w weekendy wpłaty nie są księgowane).

- sługa Kontomatik lub Instator – w pełni bezpieczny sposób natychmiastowej weryfikacji, bez konieczności ponoszenia nakładów finansowych (nie trzeba mieć środków na koncie). Konieczne jest zalogowanie się poprzez usługę do konta bankowego.

- Blue Media – popularne narzędzie, które daje możliwość natychmiastowego przelewu – wystarczy określić w którym banku znajduje się konto bankowe, a następnie się do niego zalogować i dokonać przelewu.

- Potwierdzenie tożsamości przy odbiorze gotówki – nieliczni pożyczkodawcy umożliwiają potwierdzenie tożsamości w placówce Poczty Polskiej już przy odbiorze gotówki przy pomocy dowodu osobistego. 
 

Weryfikacja tożsamości przy pożyczce online jest niezbędnym elementem procesu. Dla pożyczkodawcy jest to także potwierdzenie, że dane podane we wniosku należą do osoby, która chce wziąć pożyczkę. Dlatego też instytucje finansowe udzielające pożyczek wymagają, aby dokonać przelewu weryfikacyjnego z własnego konta bankowego (nie może być to konto współdzielone). 

Warto pamiętać, że weryfikacja tożsamości jest ważna dla instytucji udzielającej pożyczki, ale także dla klienta, który ma pewność, że nikt wykorzysta jego danych.